monter połączeń kołnierzowychZapewnienie trwałej eksploatacji zbiorników oraz rurociągów, wymaga zadbania o jakość połączeń kołnierzowych. Dokładność oraz precyzja wykonanych prac przez instalatorów przekłada się na niezawodność i szczelność tego rodzaju połączeń.

Połączenia kołnierzowe mają za zadanie łączyć armatury, przewody i rury oraz stosowane są w różnych gałęziach przemysłu m.in. w rafineriach naftowych, branży spożywczej, energetyce czy przemyśle chemicznym. Przy wykonywaniu prac związanych z montażem połączeń kołnierzowych wymagane jest posiadanie odpowiednich umiejętności oraz posiadanie właściwych uprawnień. Zarówno montaż, jak i demontaż – wymagają wiedzy fachowej.

Połączenie kołnierzowe jest najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o rurociągi i armaturę. Zaletą połączeń kołnierzowych jest duża szczelność, co nie pozostaje bez wpływu na jakość eksploatacji oraz bezawaryjną pracę systemów ciśnieniowych.

Połączenia kołnierzowe są wykonywane dzięki wykorzystaniu płaskiej uszczelki, która zostaje umieszczona pomiędzy płaszczyznami przylgowymi. Nie wolno zapominać o odpowiedniej konserwacji złączy kołnierzowych. Ogranicza ona ryzyko powstania nieszczelności oraz zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń ciśnieniowych.

Kołnierz może stanowić:

  • Kołnierz do przyspawania
  • Luźny kołnierz nałożony na tuleje
  • Uformowany fragment elementu łączonego

Połączenie kołnierzowe – jak wygląda?

  • Połączenie kołnierzowe to połączenie kołnierzy za pomocą śrub, uszczelnienie stanowi uszczelka, natomiast kołnierze mogą być luźne lub stałe.

połączenia kołnierzowe

Ochrona korozyjna kołnierzy

Niestety geometria połączeń kołnierzowych jest bardzo skomplikowana. Staje się to pośrednio przyczynkiem do występowania różnych typów korozji. Na szczęście – dzięki nowemu systemowi przeciwkorozyjnemu (nałożenie przy pomocy pędzla specjalnej elastycznej powłoki) – można pozbyć się części tego typu problemów oraz umożliwiony jest łatwy dostęp do kołnierzy podczas prac serwisowych na połączeniu.

Jak zostać monterem połączeń kołnierzowych?

Osoba zainteresowana pracą jako monter połączeń kołnierzowych, powinna na samym początku zapisać się na szkolenie. Nasz Ośrodek Szkolenia Operatorów udostępni Państwu wszystkie materiały i przygotuje do egzaminu UDT.

Uprawnienia

Po zdaniu egzaminu UDT, uczestnik otrzymuje:

  • Certyfikat – uprawniający do wykonywania i nadzoru połączeń kołnierzowych na terenie całej Polski oraz innych krajów europejskich,
  • Certyfikat ukończenia szkolenia w języku polskim oraz angielskim

Cel szkolenia

W trakcie szkolenia szczególną uwagę zwracamy na zasady/ regulacje/ dobre praktyki wpływające na bezpieczeństwo, efektywność pracy czy dokładność montażu. Cel szkolenia to zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie właściwej instalacji połączeń kołnierzowych. 

Źródła ryzyka wystąpienia sytuacji niebezpiecznych podczas pracy montera:

  • Zanieczyszczenia ziemi, wody i powietrza
  • Niebezpieczeństwo wybuchu, pożaru
  • Możliwość strat ekonomicznych w wyniku przestojów podczas awarii