zdjęcie urządzenia do manipulacji konteneramiUrządzenia do manipulacji kontenerami są to szeroko stosowane w różnych rozgałęzieniach przemysłu specjalistyczne urządzenia. W dzisiejszych czasach sprzęt do manipulacji kontenerami można zauważyć w prawie każdym porcie lub terminalu, który zajmuje się transportem kontenerowym. Dają one możliwość szybkiego i bezpiecznego transportu kontenerów między magazynem a potem lub między zewnętrznym transportem a magazynem. Podczas projektowania można wyróżnić dwa typy nabrzeży: nabrzeże towarów masowych czy drobnicowych oraz nabrzeże kontenerowe. Obecne wraz ze wzrostem wykorzystania kontenerów w transporcie, coraz mniej używane są przeładunki drobnicowe. Spośród urządzeń do manipulacji kontenerami możemy wyróżnić: żurawie portowe – szynowe, samojezdne, pływające; suwnice bramowe do układania kontenerów – na szynach, na kołach ogumionych, automatyczne; suwnice kontenerowe nabrzeżne; wózki widłowe ciężkie; wózki podnoszące – do manipulacji pustymi lub pełnymi kontenerami; wozy bramowe podsiębierne – sztaplujące lub do szybkiego transportu; wózki transportowe – automatyczne wozy transportowe z podnoszeniem oraz automatyczne wozy transportowe. Wybór urządzenia jest w dużej mierze uzależniony od zapotrzebowania.

Firma Kalmar

Kalmar, zajmująca się produkcją urządzeń do manipulacji kontenerów, należy do grona firm przodujących na rynku. Jest to firma z Finlandii, która w szczególny sposób troszczy się o przyrodę. Z tego powodu oferowane przez nią maszyny pozwalają zmniejszyć ilość spalanego paliwa, co ma pozytywny wpływ na środowisko, jednocześnie obniża koszty paliwa. Kalmar jest to międzynarodowa firma zajmująca się przede wszystkim produkcją wózków widłowych. Oferują sprzęt o pojemności od 5 do 52 ton oraz wózki elektryczne o ładowności o 5 do 9 ton. W ofercie można również znaleźć innego rodzaju urządzenia takie jak: wózki wysokiego składowania, suwnice kontenerowe i nabrzeżne, wózki kontenerowe, podnośniki, wózki do wykorzystania w trudnym terenie. Firma Kalmar posiada również swojej ofercie inne usługi takie jak: naprawy dźwigów, konsultacje, wsparcie techniczny czy przenoszenie maszyn.

Reachstacker, co to jest?

Reachstacker jest to wózek widłowy do przenoszenia pojemników, zaprojektowane do obsługi wszystkich rodzajów pojemników, w tym pojemników chłodniczych. Mogą one obsługiwać kontenery i przyczepy, a także załadunek i rozładunek w wielu różnych środowiskach, od portów po przemysł ciężki. Reachestackery o długim rozstawie osi są wykorzystywane do załadunku kontenerów bezpośrednio na statek nabrzeża. Głównymi cechami charakterystycznymi dla wózków widłowych wysokiego składowania są: udźwig, liczba poziomów, na których układane są pojemniki, ciężar roboczy i rozstaw osi. Parametry drugorzędne są materiały: silnik, moc, skrzynia biegów, opony itp. Reachstacker to w zasadzie swego rodzaju żuraw. Maszt nie jest ramą ładunkową, jak w przypadku zwykłego wózka widłowego, lecz teleskopowym wysięgnikiem, do którego przymocowany jest specjalny chwytak do pojemników – rozrzutnik kontenerowy. Możemy wyróżnić dwa typy reachstackerów – do obsługi pełnych oraz pustych pojemników. Istnieją również modyfikacje – multistackery wyposażone w specjalne rodzaje rozrzutników, rozszerzające zastosowanie reachstackerów w terminalach towarowych. Jego zalety w porównaniu z innymi typami urządzeń dźwigowych są widoczne tylko przy dużej rotacji kontenerów w portach i na terminalach o dużym obciążeniu tranzytowym, gdyż kontenery są dostarczane kilkoma środkami transportu.