Uprawnienia na wózki widłoweAby nabyć uprawnienia na takie urządzenia jak dźwigi, suwnice czy wózki widłowe, trzeba najpierw podejść do szkolenia. Urząd Dozoru Technicznego zajmuje się nadawaniem takich właśnie uprawnień. Nasz Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON współpracuje z UDT, więc mają Państwo pewność, że zaświadczenie o kwalifikacjach będzie ważne i legalne. Dowiedzmy się, co należy zrobić, żeby rozpocząć szkolenie i najważniejsze: jakie uprawnienia dzięki niemu zyskamy.

Zanim zaczniemy…

Musimy wiedzieć, czy urządzenie, które mamy zamiar obsługiwać, jest objęte dozorem UDT. W rozporządzeniu o dozorze technicznym znajdziemy pełną listę sprzętów, ale warto wymienić te najważniejsze. Należą do nich między innymi:

  • Suwnice
  • Żurawie
  • Wciągarki
  • Podesty ruchome
  • Wózki widłowe
  • Schody ruchome
  • Urządzenia przeznaczone dla osób niepełnosprawnych
  • Wciągniki
  • Podnośniki koszowe
  • Zwyżki nożycowe

Warto zaznaczyć, że Urząd Dozoru Technicznego jest główną instytucją zajmującą się tym procesem i ma za zadanie kontrolować stan urządzeń. W zakres zadań wchodzi także organizowanie szkoleń i działania służące podnoszeniu kwalifikacji dla producentów sprzętu oraz dla ich użytkowników.

Co wchodzi w skład szkolenia?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w zależności od tego, jakie urządzenie mamy zamiar obsługiwać, mamy do czynienia z różnymi typami szkoleń. Przykładowo: jeśli chcemy nabyć uprawnienia na wózki widłowe, trzeba przebyć odpowiedni do tego kurs. Choć jest to logiczne, może sprawić problem, jeśli słyszymy ogólnie o szkoleniach UDT. Musimy więc pochylić się nad przynajmniej kilkoma typami kursów.

Urządzenia transportu bliskiego

Nazwa urządzeniaForma szkoleniaWymagania do wzięcia udziału
Wózek widłowyGrupy są podzielone względem poziomu kompetencji, który ustala test. Szkolenie obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia mogą się odbywać zarówno stacjonarnie, jak i online.Ukończone 18 lat, brak przeciwwskazań do prowadzenia wózka widłowego, co najmniej wykształcenie podstawowe
Podesty ruchomeKurs może się odbywać w sali lub za pomocą webinaru (w tym przypadku konieczne jest uzupełnienie wiedzy praktycznej na zajęciach stacjonarnych). Szkolenie łączy w sobie teorię z praktyką.Brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na podestach, ukończony 18 rok życia, wykształcenie co najmniej podstawowe
Podnośniki koszoweSzkolenie jest organizowane w zależności od różnic w umiejętnościach uczestników. Są to zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. W zależności od potrzeb biorących udział, przewidziany jest inny czas trwania kursu.Zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych, ukończone 18 lat

W dużej mierze zajęcia są podzielone na teoretyczne, na których poznaje się poszczególne przepisy i normy, a także praktyczne, gdzie uczestnicy indywidualnie zapoznają się ze sprzętem, którego mają używać. Do każdego kursu udostępniane są materiały do nauki, a także zestaw pytań z odpowiedziami przewidywanych na egzaminie z UDT. Jest to bardzo pomocne w nauce i sprawia, że o wiele łatwiej jest zdać taki egzamin. W przypadku problemów ze zrozumieniem zagadnień istnieje możliwość uzyskania dodatkowych materiałów do nauki.

Forma kursu

Wszystkie szkolenia UDT mogą odbywać się w formie otwartej. Chodzi w niej o to, że wstęp ma każdy, kto jest zainteresowany pozyskaniem uprawnień na dane urządzenie. Z kolei inny tryb – zamknięty – jest przeznaczony dla konkretnej grupy zorganizowanej, np. dla ludzi z jednego zakładu pracy. W kilku przypadkach o wejściu do danej grupy decyduje stopień zaawansowania umiejętności uczestnika. Ten jest określany za pomocą testu kompetencji. To ważne dla przebiegu kursu, ponieważ pozwala na sprawną naukę dla każdego uczestnika. Jeśli jednak jest grupa z niższym stopniem zaawansowania, kurs trwa odpowiednio dłużej. Wiemy, że pomimo takich udogodnień mogą pojawić się przeszkody w zrozumieniu materiału, dlatego też nasi szkoleniowcy służą pomocą i radą.

Kurs z podestów ruchomych

Egzamin

Na kursie zapoznajemy się z potrzebnymi w pracy przepisami BHP. Dzięki temu jesteśmy świadomi zagrożeń, które czyhają na nas np. podczas operowania wózkiem widłowym. Gdy szkolenie się zakończy i jesteśmy zapoznani ze wszystkimi normami, można podejść do egzaminu. W większości przypadków mamy do czynienia z częściami: teoretyczną w formie testu i praktyczną, zwykle w formie ustnej. Próg zdania egzaminu zależy od konkretnego urządzenia, które będziemy użytkować i chcemy mieć na nie uprawnienia.

Gdy chcesz nabyć zaświadczenie o kwalifikacjach na takie urządzenia jak wózki widłowe, suwnice czy podesty ruchome, zapisz się na kurs w Ośrodku Doskonalenia Kadr ERGON ! Tutaj zdobędą Państwo wszelkie umiejętności potrzebne do korzystania ze sprzętu. Również łączymy w dużej mierze teorię z praktyką, a więc staramy się stosować wytyczne i poszczególne normy podczas używania urządzeń w ramach części praktycznej kursu. Nasze szkolenia organizujemy stacjonarnie w formie otwartej i zamkniętej w naszych oddziałach: w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Bielsku-Białej. Zapewniamy także możliwość dojazdu do Państwa zakładu pracy – niezależnie od tego, w jakim miejscu w Polsce się znajduje. Ceny szkoleń są ustalane indywidualnie, dlatego zachęcamy do kierowania pytań pod numer telefonu lub poprzez formularz kontaktowy, który jest dostępny na naszej stronie internetowej.