Lutowanie przewodów i metodyka pracy
Lutowanie to doskonała metoda łączenia, która różni się jednak od spawania. Używamy spoiwa zwanego lutem. Narzędzie do lutowanie to lutownica lub palnik. Czynność lutowania może być wykonywana w przygotowanych do tego piecach. Należy pamiętać o właściwej temperaturze. W przeciwnym wypadku powstaną złącza wadliwe tj. zimne styki.
Lutowanie dzielimy na:
- Lutowanie wysokotemperaturowe
- Lutowanie twarde
- Lutowanie miękkie
Lutowanie kabli i przewodów
Lutowanie kabli i przewodów elektrycznych to trwałe łączenie metalowych elementów za pomocą lutu. Lut musi być doprowadzony do stanu płynnego. Temperatura spoiwa powinna być niższa od elementów lutowanych. Lutowanie to bardzo popularna metoda łączenia metali, stosowana zarówno przez amatorów jak profesjonalistów. Do lutowania używamy lutownicy.
Wykorzystywane są różne rodzaje lutownic:
- Lutownica oporowa
- Lutownica pistoletowa – elektryczna
- Lutownica transformatorowa
W lutowaniu bardzo istotnym elementem jest dokładność. Kable muszą zostać połączone prawidłowo. Jakie czynności należy wykonać? Przycięcie brzegów przewodów, usunięcie otuliny z brzegów, rozgrzewanie lutownicy, zanurzenie przewodów w kalafonii, przyłożenie grotu lutownicy do przewodu na 4 sekundy, równomierne rozlanie cyny, połączenie końcówek przewodów. Bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć zlutowane kable. Potrzebna będzie zatem osłonka termokurczliwa.
Zapraszamy na kursy i szkolenia z lutowania przewodów. Oferta skierowana jest dla serwisantów laptopów, elektroników oraz różnych przedsiębiorstw przemysłowych. Naukę można zacząć od podstaw lub w innym stopniu zaawansowania. Można zatem powiedzieć, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednią ofertę. Zgłaszać się mogą zarówno małe i duże spółki, jak i klienci indywidualni. Zapraszamy szczególnie nauczycieli szkół elektronicznych oraz technicznych.
Dla kogo kurs?
- Dla osób pragnących podnieść swoje kwalifikacja zawodowe
- Dla początkujących i zaawansowanych
- Dla elektroników i elektryków
- Dla bezrobotnych szukających pracy w zawodzie montera
- Dla nauczycieli szkół elektronicznych
Podstawą jest praktyka. Teoria to tylko 20 proc. kursu. Każdy uczestnik otrzymuje jednak materiały szkoleniowe. Gwarantujemy wysoką jakość przeprowadzanych usług.
W programie nauczania znajdują się np. następujące punkty:
- Budowa stanowiska pracy
- Bezpieczeństwo i higiena pracy
- Lutowanie za pomocą lutownicy grotowej
- Rodzaje mikroskopów
- Rodzaje topników
- Rodzaje spoiw lutowniczych
- Zabezpieczenia ESD
- Normy produkcyjne (standardy IPC)
- Kontrola jakości połączeń
Kontakt:
Ośrodek ERGON
Odział w Warszawie, ul. Warszawska 58C lok. 47, 02-496 Warszawa
Zapisy na kurs nr 504-477-077
Zapraszamy również na stronę szkoleń UDT.