Zastanawiasz się nad pracą jako monter rusztowań? Od zawsze lubiłeś duże wysokości i potrzebujesz zmian? Zapraszamy do naszego ośrodka ERGON, w którym prowadzimy szkolenia m.in. spawanie światłowodów, wózki widłowe czy monterów rusztowań. Ośrodek Szkolenia Operatorów to profesjonalna jednostka szkoleniowa, świadcząca usługi dla osób rozpoczynających pracę lub doszkalających się w danym fachu oraz firm stawiających na doskonalenie zawodowe swoich pracowników. Nasza kadra to kompetentni, doświadczeni instruktorzy i wykładowcy, którzy przeprowadzili setki zajęć na zlecenie klientów indywidualnych, a także firm z różnych branż. W trakcie zajęć omawiamy zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także inne teoretyczne aspekty istotne dla w zawodzie montera rusztowań.

Decydując się na nasz kurs, warto wiedzieć, czym zajmuje się monter rusztowań. Jest to osoba odpowiedzialna za stawianie konstrukcji składających się z elementów takich jak m. in. pomosty i ramy robocze. Czynności związane z obsługą rusztowania są bardzo ważne w przypadku prac remontowych i budowlanych, odbywających się na dużych wysokościach. Do obowiązków montera należy regularne zabezpieczanie konstrukcji i kontrolowanie jej stanu technicznego. Monter jest również odpowiedzialny za bezpieczny demontaż rusztowań. Rusztowania to tymczasowe konstrukcje najczęściej metalowe lub drewniane. Wykorzystywane są do malowania, naprawy i wprowadzania zmian w obrębie fasady budynków.

W obecnych czasach, w miastach i niewielkich miasteczkach nieustannie powstają nowe osiedla i inne obiekty budowlane. Tak więc, zapotrzebowanie na monterów rusztowań wzrasta. Pracodawcy nie kryją, że pracy mają na kilka lat do przodu, dlatego szukają osób doświadczonych i wyspecjalizowanych w tym zawodzie. Nasz ośrodek szkoleniowy stwarza możliwości w zakresie podnoszenia kwalifikacji oraz nauki zawodu od podstaw.

Praca na wysokościach wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego nasz ośrodek traktuje wszelkie kwestie bezpieczeństwa priorytetowo. Prezentujemy sposoby ograniczenia ryzyka występowania sytuacji zagrażających bezpieczeństwu podczas wykonywania prac. W ramach programu zajęć omawia się działania profilaktyczne, które pozwolą wykonywać obowiązki na stanowisku pracy w bezpieczny sposób. Instruujemy również, jak zbudować stabilne, dobrze zakotwiczone rusztowanie.

Na co zwracamy uwagę na zajęciach

monter rusztowaniaCzęść teoretyczna:

Nasi wykładowcy i trenerzy to doświadczona kadra, która potrafi prowadzić zajęcia w ciekawy i aktywizujący sposób. Zależy nam na trwałości efektów kształcenia w kontekście zdobywanych przez kursantów umiejętności i wiedzy. Atrakcyjny sposób przekazywania wiedzy to nasz duży.

Część praktyczna:

Przyszły montażysta nabywa umiejętności, które są niezbędne do bezpiecznego montowania, demontowania oraz konserwacji rusztowań roboczych. Dysponujemy pełną infrastrukturą szkoleniową. Przyuczenie do obowiązków w warunkach odzwierciedlających realia wykonywania prac będzie z pewnością pożyteczne dla kursantów. Podczas zajęć poruszamy następujące tematy:

 • Kontrola stanu technicznego
 • Prace przygotowawcze przed montażem rusztowań
 • Ćwiczenia w zakresie montażu i demontażu rusztowania rurowego, ramowego oraz modułowego
 • Kształcenie praktycznych umiejętności montera rusztowań
 • Bezpieczeństwo i stabilność zmontowanej konstrukcji

Obowiązki montera rusztowań

 • Kontrola wszystkich elementów rusztowania przed montażem, w celu uzyskania pewności, że wszystkie elementy są bez defektów; kontrola ta dotyczy elementów tj.: progi błotne, ramy, deski, usztywnienia, drabiny, wzorniki itp.
 • Instalowanie rusztowań zgodnie z przepisami lokalnymi oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń producenta
 • Zapewnienie bezpieczeństwa osobom użytkującym rusztowanie, a także osobom postronnym, które znajdują się w jego pobliżu Stosowanie się do procedur i zasad BHP

Wymagania:

 • Ukończone 18 lat
 • Brak przeciwskazań zdrowotnych do pracy w zawodzie
 • Ukończona co najmniej szkoła podstawowa

Cel kursu

Kurs pozwala na przygotowanie słuchaczy do egzaminu oraz wykonywania zawodu montażysty rusztowań:

 • Słuchacz nabędzie umiejętności poprawnego wykonywania prac z zachowaniem wszelkich zasad bhp i ppoż.
 • Zastosuje odpowiednie metody pracy oraz przeprowadzi prawidłową obsługę techniczną rusztowań budowlanych
 • Zdobędzie wiadomości potrzebne w trakcie obsługi pracy na rusztowaniach,
 • Zdobędzie Informacje o podmiocie świadczącym usługę
 • Korzystanie z dokumentacji dot. Rusztowań, rodzajami oraz ich budową

Cena

Organizując szkolenie przygotowujące do pracy w zawodzie montażysty rusztowań, wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych klientów. Cena szkolenia jest zależna od ilości osób na kursie. Dla grup zorganizowanych przygotowaliśmy atrakcyjne ceny! Do tej pory zaufało nam wielu klientów, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Stawiamy naszego klienta na pierwszym miejscu i dbamy o satysfakcjonującą współpracę. Szczegóły oferty przedstawiamy na naszej stronie internetowej. W przypadku dodatkowych pytań – prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy.

Program kursu

 • Budowa rusztowań budowlano-montażowych metalowych
 • BHP ogólne
 • Zajęcia praktyczne – montaż i demontaż rusztowań budowlano-montażowych
 • Dokumentacja techniczna rusztowań
 • Bezpieczeństwo montażu i eksploatacji rusztowań
 • Technologia montażu i demontażu rusztowań
PROGRAM KURSU
BHP OGÓLNETECHNOLOGIA MONTAŻU I DEMONTAŻU RUSZTOWAŃDOKUMENTACJA TECHNICZNA RUSZTOWAŃ
BUDOWA RUSZTOWAŃBEZPIECZEŃSTWO MONTAŻU I EKPLOATACJI RUSZTOWAŃZAJĘCIA PRAKTYCZNE

Uprawnienia

Ukończenie kursu pozwala na przystąpienie do egzaminu państwowego. Wynik pozytywny egzaminu państwowego oznacza, iż kursant może otrzymać świadectwo kwalifikacyjne oraz odpowiedni wpis do Książki Operatora Maszyn Roboczych – Książeczki montera rusztowań, a także zaświadczenie o ukończeniu kursu. Nie musimy się martwić o przedłużanie uprawnień, ponieważ są one ważne bezterminowo.

Alternatywy dla montera rusztowań

Praca i montera rusztować to nie tylko obowiązki na placu budowy. Mając właściwe uprawnienia, można wykonywać wiele czynności. Monter może znaleźć pracę przy koncertach, które wymagają rozstawienia sceny.  Zawód montera rusztowań pozwala również na to, aby otrzymać zatrudnienie m.in. przy pracach konserwatorskich, przy renowacji elewacji zabytkowych kamienic, a także przy różnych eventach. Również zawieszanie banerów czy reklam, wymaga zaangażowania specjalistów pracujących na wysokościach. Ta profesja otwiera nas na wiele możliwości w obszarze wyboru ścieżki zawodowej.

Gdzie nas znaleźć

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pełną ofertą kursów w naszym Ośrodku ERGON. Główna siedziba ERGON mieści się w Warszawie, natomiast działamy na terenie całego kraju. Zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami ds. szkoleń.