Podest ruchomy wiszący to urządzenie transportu bliskiego wyposażone w platformę roboczą na linachCelem kursu jest przekazanie przyszłym operatorom urządzeń wiedzy niezbędnej do uzyskania uprawnień zawodowych przyznawanych przez UDT. Szkolenia organizowane przez Ośrodek posiadają program zgodny z wymogami tej organizacji, uwzględniający zagadnienia poruszane na egzaminie. Kurs to nie tylko skuteczne przygotowanie do egzaminu – to także źródło wiedzy i umiejętności potrzebnych do bezpiecznej, bezwypadkowej, zgodnej z przepisami pracy na stanowisku operatora. 

Uprawnienia UDT na podesty – możliwości pracy 

Podesty ruchome wiszące to urządzenia służące do przemieszczania osób, narzędzi, materiałów w pionie na elewacjach budynków i budowli. Są wyposażone w platformę zamieszczoną na linach przyczepionych do konstrukcji nośnej znajdującej się w górnej części budynku. Ten dość prosty mechanizm daje wiele możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie tego typu urządzeń. Podest ruchomy wiszący może być pomocny przede wszystkim osobom pracującym na elewacjach budynków: zajmujących się malowaniem, ocieplaniem, konserwacją czy montażem urządzeń (na przykład klimatyzacji). Operator podestów wiszących może wykonywać prace także na masztach, kominach, silosach, a nawet statkach, okrętach czy platformach wiertniczych. 

Wiszące podesty ruchome – kurs obsługi 

Podczas kursu uczestnicy zdobywają wiedzę na wykładach (prowadzonych stacjonarnie lub online) oraz na zajęciach praktycznych. Zakres materiału obejmuje takie zagadnienia, jak budowa podestów, przygotowanie operatora do pracy, zasady bezpieczeństwa, postępowanie w razie awarii lub wypadku, przeprowadzanie prób i badań na podestach. Ćwiczenia praktyczne odbywają się na własnym placu manewrowym w hali Ośrodka, z wykorzystaniem dostępnych urządzeń i sprzętu BHP. 

Aby sprawdzić szczegółowe informacje na temat szkolenia na podesty ruchome (cena, terminy, miejsce prowadzenia zajęć), zapraszamy na naszą stronę www.platformaedukacji.pl. Za pośrednictwem tej strony można również zapisać się na kurs w wybranym terminie i lokalizacji. Znajdują się tam również inne kursy z oferty ośrodka (podesty ruchome samojezdne, podesty ruchome przejezdne, dźwigi, suwnice, kursy G1, G2, G3 i inne). 

W razie dodatkowych pytań można kontaktować się z nami mailowo lub telefonicznie. 

Wykorzystując podesty ruchome wiszące, można łatwo wykonywać prace na elewacjach, kominach, wiaduktach, mostachEgzamin UDT – uprawnienia dla uczestników 

Każdy, kto bierze udział w zajęciach, może podejść do egzaminu państwowego. Koszt egzaminu jest zawarty w cenie kursu. Sprawdzeniem kwalifikacji zajmuje się UDT Warszawa lub jeden z oddziałów, w zależności od miejsca zajęć. 

Kandydaci na operatorów przechodzą test z wiedzy teoretycznej, a następnie sprawdza się ich praktyczne umiejętności obsługi urządzenia. 

Zaświadczenie kwalifikacyjne w formie karty plastikowej wystawia się po zaliczeniu egzaminu i zakończeniu kursu. UDT wydaje uprawnienia obowiązujące na terenie Polski. W przypadku chęci wyjazdu do pracy w innym kraju może być konieczne uzyskanie dodatkowych kwalifikacji. Dla zainteresowanych osób Ośrodek organizuje szkolenia umożliwiające zdobycie certyfikatu honorowanego za granicą. (link do strony z kursami offshore).