Żurawie, które nazywane są także dźwigami, są najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami dźwignicowymi w wielu branżach. Urządzenia są produkowane w różnych wariantach, począwszy od niewielkich modeli, które są napędzane ręcznie, aż do takich, których zasięg jest większy niż 100 metrów we wszystkich kierunkach. Do obsługi żurawi są potrzebne odpowiednie uprawnienia, które nadawane są przez Urząd Dozoru Technicznego.Budowa żurawi to kolumna oraz wysięgnik – dwa najważniejsze elementy, na podstawie których urządzenie może wykonywać pracę. Kolumnę stanowi trzon urządzenia, który w wielu modelach jest zredukowany tylko do obrotowej podstawy. Na postawie zamontowany jest wysięgnik, który może mieć budowę teleskopową. Wysięgnik zakończony jest cięgnikiem – urządzeniem dźwigowym do przemieszczania obiektów przy użyciu cięgien linowych lub łańcuchowych oraz haków i chwytaków.

Wyróżniamy różne typy żurawi, między innymi:

  • samobieżne – samojezdne lub samochodowe, które są montowane na samochodach ciężarowych
  • portowe – nazywane także stoczniowymi, które są przeznaczone do pracy w dokach portowych w załadunku i rozładunku statków. Mogą mieć także formę urządzeń pływających
  • wieżowe – są zaliczane do największych maszyn i stosowane są głównie w pracach budowlanych

Pod względem swojej mobilności wyróżniamy żurawie dzielone są na stacjonarne, przewoźne, przenośne, pokładowe, a także samojezdne i samochodowe.

Jeżeli zainteresowanie są Państwo uzyskaniem uprawnień operatora, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty szkoleniowej!