Czym są dźwigi towarowo-osobowe?

Dźwigi towarowo-osobowe, znane także jako windy, służą do transportu towarów i osób w pionie, pnąc się w górę lub w dół. Załadunek albo osoby przemieszczające się windą, znajdują się w zamkniętej kabinie i poruszają się wzdłuż prowadnic pionowych lub nachylonych pod niewielkim kątem w szybie dźwigowym. Dźwig obsługuje przystanki, czyli piętra. Windy o największych udźwigach są przystosowane do załadunku i rozładunku za pomocą wózków widłowych.

Sylwetka operatora windy

Dźwigi przeznaczone są do:

  • Pionowego przemieszczania materiałów budowlanych, narzędzi
  • Transportu ludzi na wysokości w kabinie lub na pomoście

Windy budowlane, dzięki swojej konstrukcji umożliwiają sprawny załadunek oraz rozładunek. Dzięki nim praca przebiega łatwej i szybciej. Dziś ciężko pracować bez tych sprzętów, tym bardziej gdy posiadamy ciężkie materiały do wznoszenia.

Dźwigi towarowe są wykorzystywane do  przemieszczania cargo (ładunku) pomiędzy  piętrami budynków. Co do zasady, posiadają samodzielną konstrukcję.. Jest ona kontrolowana (sterowana) przez operatora. Dźwigi towarowo-osobowe, charakteryzujące się udźwigiem powyżej 900 kg są użytkowane jako środek do przewozu towarów i ludzi. Co do zasady, maszyny o znaczącym udźwigu są zbudowane w taki sposób, aby maksymalnie uprościć załadunek/ rozładunek towaru.

Dźwig jest obiegowo nazywany windą lub wyciągiem. Wykorzystuje się go do tego, aby szybko i sprawnie przetransportować ładunek (ludzi i/ lub towar) na platformie/ w kabinie. Ruch dźwigu następuje wzdłuż sztywnych prowadnic, zwykle nachylonych pod kątem minimum 15 stopni do poziomej powierzchni między różnymi poziomami obiektu.

Jakie są rodzaje dźwigów?

Rodzi jest wiele, wybór odpowiedniego zależy od przeznaczenia i zastosowania.

  • dźwig szpitalny
  • dźwig osobowy
  • dźwig towarowy
  • dźwig towarowo-osobowy
  • dźwig budowlany-towarowy

Jakie uprawnienia musi posiadać operator windy towarowej lub towarowo-osobowej?

Jeśli interesuje Cię ta profesja i chcesz zdobyć uprawnienia, należy przejść przez kurs i zdać egzamin. Operator windy to pożądany zawód na rynku pracy. Dzięki tej umiejętności znajdziesz pracę, ponieważ będziesz niezwykle cennym pracownikiem z kwalifikacjami. W takim razie jakie uprawnienia pozwolą Ci zostać operatorem wind?

Uprawnienia operatora wind towarowych

Zdjęcie windy towarowo osobowej podczas budowyJeśli chcesz zostać operatorem, musisz posiadać uprawnienia, bez nich praca jest nielegalna. Zapisując się na kurs nauczysz się wszystkiego co niezbędne, aby zdać egzamin i zostać operatorem. Przejdziesz przez zajęcia teoretyczne i praktyczne. Dowiesz się o funkcjonowaniu i o budowie dźwigu.

Egzamin:

Po każdym kursie czeka Cię egzamin. Składa się on z części teoretycznej, czyli pisemnej. Następnie jest część praktyczna, która sprawdza Twoje umiejętności. Jeśli zaliczyłeś egzamin, otrzymujesz odpowiednie uprawienia nadawane przez UDT. Posiadając uprawnienia, możesz przejść do poszukiwania odpowiedniej pracy.

Czym zajmuje się operator wind towarowych?

Jeśli chcesz zostać operatorem, będziesz zajmował się obsługą dźwigu np. podczas budowy. Dźwigi mają za zadanie pomóc w bezpieczny sposób przenosić ciężkie ładunki. Jest to praca, która wiąże się z odpowiedzialnością, wymagająca uważności.

Jak operuje się windą?

Sterowanie przebiega za pomocą korby, przestawnic lub dyspozycji.

Podstawa prawna i uprawnienia

  • D I to uprawnienia na dźwigi budowlane (obsługa dźwigów budowlanych towarowych i towarowo-osobowych oraz wyciągów towarowych)
  • D II to uprawnienia do obsługi dźwigów towarowo-obsługowych ze sterowaniem wewnętrznym i szpitalnych (dźwigi towarowo-obsługowe ze sterowaniem wewnętrznym oraz dźwigów szpitalnych nieposiadających kontroli obciążenia kabiny).

Wszystkie zasady są uregulowane w Dyrektywie Dźwigowej. To ważny dokument i każdy operator powinien go znać i go przestrzegać. Każda winda podlega dozorowi technicznemu jak i konserwacji oraz modernizacji. Bez regularnych badań i przestrzegania zasad – praca z tymi urządzeniami jest niebezpieczna i zagraża życiu. Należy pamiętać, że po każdej naprawie i modernizacji konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego przed użyciem.

Windy, czyli urządzenia dźwignicowe, powinny być regularnie badane pod względem sprawności i bezpieczeństwa, a wszelkie usterki i zagrożenia muszą być na bieżąco usuwane. Niesprawna winda nie nadaje się do eksploatacji. Po usunięciu usterek lub modernizacji windy konieczna jest ponowna ocena stanu technicznego.