Na pewno każdy z nas widział kiedyś plac budowy. Na jego terenie znajduje się wiele specjalistycznych sprzętów takich jak  żurawie. Służą one do transportu najcięższych materiałów w pionie. Żurawie są maszynami wykorzystywanymi w specyficznych warunkach oraz z ogromnym obciążeniem. W takiej pracy nie unikniemy awarii czy usterek sprzętu. W przypadku ich wystąpienia konieczne jest skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się konserwacją oraz naprawą żurawi.

naprawa żurawi

Serwis mobilny

Wielkość żurawi uniemożliwia ich transport na lawecie do serwisu. Najlepsi serwisanci posiadają rozbudowaną ofertę naprawy oferując dojazd do klienta. Po zgłoszeniu awarii, w ustalonym terminie na plac budowy przyjeżdżają wyspecjalizowani mechanicy. Posiadają ze sobą sprzęt, który pozwoli im na naprawę maszyny. Bez względu na rodzaj usterki, można liczyć na zdiagnozowanie problemu oraz jego usunięcie.

Z naprawą żurawia nie warto zwlekać. Przestój prac spowodowany awarią maszyny może być kosztowny dla generalnego wykonawcy. Aby do tego nie dopuścić warto wybrać usługi oferowane przez profesjonalnych serwisantów.

Prace serwisowe oraz konserwacyjne

Naprawę oraz konserwację żurawi powinno się zlecać osobom, które są do tego wykwalifikowane. Za każdym razem przed ich rozpoczęciem musimy poinformować operatorów maszyny oraz wyznaczyć osobę kierującą robotami.

Czego nie robić w przypadku awarii żurawi

Zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek prac serwisowych bądź konserwacyjnych, kiedy mamy zawieszony ładunek. Musimy pamiętać o wyłączeniu silnika oraz wszystkich podzespołów, przy których będą odbywać się prace konserwacyjne. Te elementy muszą znajdować się w bezruchu. Tę zasadę możemy pominąć jedynie w przypadku prac serwisowych i konserwacyjnych, których wykonanie nie będzie możliwe bez włączonego silnika wysokoprężnego.

Nie wolno wspinać się po elementach maszyny. Żurawie oraz dźwigi wyposażone są w specjalne uchwyty, które pozwalają podczas prac serwisowych na wysokościach używać zabezpieczenia chroniące przed upadami.

Co należy zrobić zanim rozpoczniemy prace serwisowe

konserwacja żurawiW przypadku wykonywania prac serwisowych i konserwacyjnych przy instalacji elektrycznej konieczne jest wyjęcie kluczyka ze stacyjki oraz odłączenie akumulatora.

Należy zabezpieczyć możliwość uruchomienia żurawia przez nieupoważnione  osoby. Można też ustawić tabliczki ostrzegawcze, a w razie potrzeby odgrodzić plac, gdzie będą wykonywane prace.

Jeżeli podczas napraw czy konserwacji konieczny będzie demontaż urządzeń zabezpieczających, należy natychmiast po zakończeniu prac z powrotem je zamontować oraz sprawdzić czy działają w sposób poprawny.

W czasie wykonywania prac serwisowych czy konserwacyjnych należy zapewnić bezpieczną oraz nieszkodliwą dla środowiska utylizację materiałów roboczych oraz pomocniczych.

Prace spawalnicze i szlifierskie

Prace spawalnicze, szlifierskie bądź cięcia gazowe w obrębie żurawia wykonujemy wyłącznie, kiedy warunki pracy oraz teren będą pozwalały na bezpieczne ich wykonanie. Nie można wykonywać tego typu prac przed skontaktowaniem się z działem obsługi klienta wybranego przez nas serwisu. Niepoprawne wykonanie prac spawalniczych może skutkować poważnymi konsekwencjami i narażaniem na niebezpieczeństwo. Może być konieczne wykonanie trudnej do wykonania i często bardzo kosztownej naprawy.

Kiedy wykonywać przeglądy oraz badania okresowe żurawi?

Przeglądy żurawi należy wykonywać regularnie oraz dbać o ich odpowiednią dokumentację. Żurawie to urządzenia transportu bliskiego wiąże się to z koniecznością wykonywania przeglądów raz na 30 dni. Badania okresowe żurawi wykonuje się raz w roku.

Doświadczenie pracowników serwisu

Urządzenia transportu bliskiego jak właśnie żurawie podlegają kontroli UDT. Do ich naprawy czy konserwacji powinniśmy wybierać profesjonalne oraz certyfikowane serwisy. Przed oddaniem urządzenia do naprawy do konkretnego serwisu dobrze jest zapoznać się z posiadanymi przez niego uprawnieniami oraz sprawdzić czy ma odpowiednie doświadczenie do wykonywania napraw. Ważna jest gwarancja oryginalnych części zamiennych. Ma to duże znaczenie w prawidłowym oraz bezpiecznym funkcjonowaniu naprawionego sprzętu.