Fotowoltaika – przyszłościowa branża z dużym potencjałem
Fotowoltaika – przyszłościowy zawód
Obecnie na rynku przoduje rozwój technologii i ekologia. Posiadanie energii odnawialnej (pot. zielonej) w swoim domu jest ogromną zaletą. Szczególnie pod kątem rosnących cen i podwyżek. Taka inwestycja szybko się zwróci i pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dodajmy do tego, że jest dofinansowana na podstawie programu Czyste Powietrze. W związku z tym, na rynku pracy pojawiły się nowe stanowiska i całkiem nowe specjalizacje. Opłaca się zatem wiedzieć, jakie umiejętności i predyspozycje są potrzebne, żeby zacząć działać.
Zasada działania systemu
Podstawowe założenie w fotowoltaice polega na dostosowaniu domu, budynku publicznego, gospodarczego lub mieszkalnego do absorbowania energii słonecznej (za pomocą specjalnych paneli) i zamienienia jej w elektryczną bezkosztowo, więc promienie słoneczne zapewniają nam prąd, przyczyniając się do dbania o naszą planetę.
Jakie obowiązki ma monter?
Monter fotowoltaiki to wciąż dosyć nowy zawód na polskim rynku. Do jego głównych obowiązków należy poprawne zamontowanie konstrukcji fotowoltaicznej z uchwytami i połączenie jej z falownikiem oraz przyłączenie do instalacji domowej. Oprócz tego będą to zadania związane z elektryką, takie jak: montaż przewodów, modułów, pomiary elektryczne czy bezpieczne poprowadzenie kabli. Innymi zajęciami będzie konfiguracja falowników prądu, sprawdzenie całej instalacji i jej ocena, obsługa serwisowa (w razie problemów) oraz okresowe przeglądy techniczne sieci.
Cechy dobrego fachowca
Przyszły monter powinien być samodzielny oraz posiadać umiejętności interpersonalne. Przydatną rzeczą będzie prawo jazdy i własny samochód, dzięki czemu można łatwiej dojechać do klientów. W tym zawodzie przyda się szeroka wiedza, co pomoże udzielać odpowiedzi ludziom, którzy chcą zakupić sprzęt.. Przy dużej ilości projektów do wykonania, ważną kwestią będzie dobra organizacja czasu pracy. Warto być punktualnym i utrzymywać dobre relacje z ludźmi.
Wykształcenie montera nie jest istotne, co nie zmienia faktu, że do wykonywania tej pracy potrzebne są następujące kwalifikacje. Zaliczamy do nich:
- certyfikat UDT (Urząd Dozoru Technicznego) ważny przez 5 lat;
- SEP kategorii E i D zezwalające na kontakt z prądem;
- znajomość instalacji elektrycznych;
- kurs z akredytacją i zdany egzamin państwowy;
- wiedza:
- dekarska (aby nie uszkodzić dachu);
- ogólnobudowlana;
- techniczna.
Ile wynosi wynagrodzenie ?
Ciężko jest podać dokładną stawkę. Będzie to zależało od wielu różnych czynników takich jak:
- województwo w którym sprawuje się obowiązki,
- ewentualne premie,
- rodzaj zlecenia i moc instalacji w kWp,
- umiejętności,
- zasób wiedzy,
- doświadczenie.
Kolejną sprawą jest sposób zatrudnienia. Istnieje możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub umowa o pracę/zlecenie. Należy jednak brać pod uwagę również to, że praca w tej branży ma charakter sezonowy. Oznacza to, że w zimę zostaje zawieszona. Innym minusem są warunki pogodowe, przez które odkłada się wykonanie instalacji. Na etacie nie musisz poszukiwać klientów. Masz stałą pracę przez jakiś okres. Natomiast, przy prowadzeniu firmy, o wszystko musisz zatroszczyć się sam.
Jak bardzo potrzeba monterów na rynku pracy? Czy warto?
Fotowoltaika zdobywa coraz większą popularność i świadomość społeczną. Unia Europejska dofinansowuje projekty, aby wspierać gospodarkę energetyczną. Dzięki temu można ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i stworzyć konkurencyjny, zintegrowany system. Dużo firm i gospodarstw domowych przekonuje się, żeby zainwestować w tą dziedzinę. Posiadając odpowiednie kwalifikacje, masz okazję pracować za granicą np. w Holandii, Niemczech czy Francji, gdzie zarobki będą kilka razy większe. Jeżeli zatem interesuje Cię zgłębianie nowych technologii, budowanie świadomości ekologicznej to warto sprawdzić możliwości tej kariery zawodowej.
Czym się kierować przy wyborze montera ?
- Przeczytać opinie wśród klientów;
- Zweryfikować firmę w KRS oraz CEIDG;
- Dowiedzieć się, czy dana osoba posiada wymagane kwalifikacje i je sprawdzić;
- Zapytać o doświadczenie oraz wykonane montaże;
- Zawrzeć umowę serwisową, ze wsparciem technicznym dotyczącym wydajności modułów, konserwacji i całej instalacji.
Jak wybrać zaufaną firmę fotowoltaiczną?
Przed decyzją zakupu paneli, warto upewnić się, czy nasz dach jest do tego przystosowany. Wiedząc, jakie są możliwości naszego dachu, możemy przejść do szukania właściwej firmy, która zrealizuje nasze zlecenie. Zanim jednak to zrobimy warto przeanalizować poszczególne punkty:
- Czy zostaliśmy poinformowani o aktualnych zasadach otrzymania dotacji?
- Jakich komponentów używa producent, którego panele będziemy używać i czy ma oddziały w Polsce, aby w razie problemu można było łatwo przejść przez proces reklamacji?
- Czy wykonawca ma certyfikat instalatora OZE, który przyznawany jest przez Urząd Dozoru Technicznego?
- Jak szczegółowo został sprawdzony dach i analiza dotychczasowych rachunków?
- Czy konsultant zapytał o plany zakupu nowego sprzętu, który zwiększy zapotrzebowanie na prąd?
Warto zasięgnąć opinii osób, które używają co najmniej kilka lat taką instalację. Takie osoby mogą udzielić nam istotnych informacji:
- czy kalkulacja była właściwa?
- jaka była jakość montażu i usługi?
- czy instalacja była rzeczywiście tak sprawna jak podawał sprzedawca?
- terminowość firmy wykonującej projekt?
Dobrze znać opinie zarówno firm, jak i odbiorców indywidualnych. Każdy ma różne potrzeby, dlatego solidny monter jest w stanie sprostać każdemu zadaniu i podać odpowiednie rozwiązania. Przydatną rzeczą okazuje się katalog firm zajmujących się fotowoltaiką, gdzie można bez problemu znaleźć fachowców po lokalizacji lub nazwie. Są tam opisane kluczowe dane o przedsiębiorstwach znajdujące się w tym samym miejscu. Zapewnia to oszczędność czasu.
Dlaczego tak ważny jest dobry wybór PV?
Ponieważ zły montaż z dużym prawdopodobieństwem przyniesie poważne konsekwencje w postaci porażenia prądem lub nawet pożaru. Częściej jednak, zdarzają się sytuacje związane z brakiem odbioru instalacji, gdy osoba nie miała wystarczających uprawnień. Trzeba pamiętać, że tylko zgodny z przepisami montaż zapewnia bezproblemowe działanie paneli.