Maszyny budowlane – kupno a wynajem
Decyzja między kupnem a wynajmem maszyn budowlanych jest jedną z pierwszych, jakie podjąć musi firma przed przystąpieniem do prac budowlanych. Maszyny budowlane to przeważnie drogi, specjalistyczny sprzęt, którego konserwacja bądź eksploatacja wymaga nie tylko odpowiednich pozwoleń, ale także może wiązać się z poważnymi wydatkami. Zanim więc podejmie się decyzję o podjęciu się prac budowlanych warto najpierw zadać sobie pytanie – będzie potrzebne kupno sprzętu, czy wystarczy go wypożyczyć?
Koparki
Maszyny takie jak koparki CAT czy JCB są podstawowym elementem współczesnej budowy. Z racji na swoją zróżnicowaną budowę koparki mogą wykonywać szereg różnych zadań. Z tego też powodu są bardzo przydatne przy wszelkich pracach budowlanych.
Niestety, wiąże się z tym także ich bardzo wysoka cena. Ceny za nowe koparki mogą w zależności od ich budowy i przeznaczenia mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Jak widać jest to poważna inwestycja, na którą wiele mniejszych firm nie mogłoby sobie pozwolić. Kiedy więc warto zastanowić się nad kupnem własnej koparki?
Przede wszystkim jest to zależne od częstotliwości pracy. Jeśli ma to być jedynie okresowa praca lub pojedyncze zlecenie, wynajem koparki jest o wiele lepszym pomysłem. Warto również pamiętać o potencjalnych uszkodzeniach. W przypadku własnościowego sprzętu koszty naprawy trzeba pokryć samemu. W wypadku wynajmu firmy najczęściej bez dopłaty wymieniają uszkodzony sprzęt na nowy.
Walce
Walce są maszynami budowlanymi mającymi na celu zagęścić grunt przy robotach ziemnych lub na placu budowy. Dlatego też walce można spotkać w różnych okolicznościach.
Cenowo walce mogą być znacznie droższe od koparek. W zależności od rozmiaru i rodzaju maszyny cena nowego walca może sięgać nawet pół miliona złotych. Jest to jak widać bardzo poważna inwestycja. Warto jednak ją rozważyć, jeśli walec miałby być wykorzystywany regularnie do pracy. Ceny wynajmu walców są adekwatne do ceny ich zakupu, co oznacza, że na dłuższą metę wynajem walca jest o wiele mniej opłacalną opcją niż jego kupno. Dlatego też osoby zajmujące się np. konstrukcją domów będą chciały jednak posiadać walec na własność.
Jeśli jednak walec miałby być stosowany do krótszych prac, jak np. konserwacja powierzchni płaskich czy trawników, warto rozważyć wynajem. W wypadku takich prac wynajem walca wiązałaby się ze znacznymi oszczędnościami.
Rusztowanie
Rusztowanie, podobnie jak koparka jest podstawowym elementem pracy na budowie i nie tylko. Rusztowania mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie przez dłuższy czas praca wymaga do robotników dostępu do wysokich miejsc.
Zastosowanie rusztowania ma sens tam, gdzie praca będzie trwała dłuższy okres czasu. W przypadku krótszych prac stosuje się raczej inne maszyny takie jak wysięgniki teleskopowe. Kiedy więc kupić, a kiedy wynająć rusztowanie?
Przede wszystkim kupno własnego rusztowania wiąże się z kosztami o wiele niższymi niż w wypadku maszyn takich jak koparki czy walce. Może to być motywacja przy wyborze, warto jednak dobrze się zastanowić. Częstą sytuacją jest, że rusztowanie kupione do pracy zwyczajnie zostaje potem w magazynie (co przy okazji naraża pracowników na wypadki w pracy – niekonserwowane, stare rusztowanie jest niebezpieczne). Jeśli rusztowanie nie będzie stawiane i eksploatowane regularnie o wiele lepszą decyzją jest jego wynajem od odpowiedniej firmy.