Narzędzia wykorzystywane do spawania
SPAWARKI MMA
Szczególnie cenione są przez amatorów i w warsztatach niewyspecjalizowanych stricte w spawalnictwie. Składają się z przewodu masowego z zaciskiem, przewodu z uchwytem elektrodowym oraz źródła prądu. Ponadto w tej grupie wyróżnić można jeszcze dwie podkategorie:
- spawarki transformatorowe,
- spawarki inwertorowe.
SPAWARKI MIG/MAG
Stosowane do zgrzewania metali, ewentualnie grubszych elementów aluminiowych. Najczęściej spotykane w halach produkcyjnych i na budowach.
SPAWARKI TIG
To najbardziej uniwersalna i powszechna metoda spawania. Stosowane są do bardziej dokładnych prac z wysokojakościowymi spoinami ze względu na małe prądy pozwalające na zespojenie ze sobą niewielkich elementów, takich j
Jak zatem wybrać spawarkę dla siebie? Oto lista najważniejszych kryteriów, które powinieneś wziąć pod uwagę.
- Amperaż – im grubszy materiał, tym wyższy amperaż, tym więcej prądu zużywa i tym stabilniejszej instalacji elektrycznej wymaga. Spawarki do 250A wykorzystywane są amatorsko lub w warsztatach produkcyjnych. Powyżej tej wartości – na budowach i w przemyśle.
- Sprawność i cykl pracy – czyli udział procentowy czasu pracy urządzenia na 10 minut. Jeśli na przykład producent informuje o sprawności 80%, ma na myśli 8 minut pracy ciągiem i 2 minuty przerwy.
UWAGA! Pod żadnym pozorem nie należy kupować spawarek, w których nie figuruje informacja o cyklu pracy!
DRUTY SPAWALNICZE
- drut o grubości 0,8 mm – blacha o grubości maksymalnej 1 mm,
- drut o grubości 1,2 mm – blacha o grubości od 2 mm do 8 mm,
- drut o grubości 1,6 mm – blacha o grubości od 8 mm do 16 mm,
- drut o grubości 2 mm – blacha o grubości 16 mm i większej.
Zachodząc do sklepu z narzędziami w poszukiwaniu drutu spawalniczego natkniesz się na oznakowania SG3 (G4SI1) oraz SG4 (G3SI1). Wskazują one na gatunek drutu. Poza drutami jednorodnymi, istnieją jeszcze druty rdzeniowe (tzw. proszkowe) oznaczane jako FCAW (Flux-Cored Arc Welding). Charakteryzują się one wewnętrznym wypełnieniem topnikiem (np. chlorem i niklem dla stali stopowej) lub substancjami, które po spaleniu wydzielają gazy neutralne. Ten drut jest droższy niż powszechnie używane i wymaga specjalnych spawarek do funkcjonowania. Najczęściej stosowany w przemyśle stoczniowym.
UBIÓR OCHRONNY
Fartuch, rękawice i najważniejsze – maska. Niezależnie od jakości sprzętu i kwalifikacji zawodowych, konieczny jest dobór odpowiedniej odzieży ochronnej.
EN ISO 11611 – takie jest oficjalne oznaczenie normy, którą certyfikowana odzież spawalnicza musi spełniać. Warto pamiętać, by była uszyta z materiałów naturalnego pochodzenia. Ciężej jest je podpalić, a w razie incydentu, nie topią się i nie przywierają do skóry.
Przyciemnienie maski natomiast, mierzymy jednostkami DIN. Im wyższe przyciemnienie, tym bezpieczniejszy jest nasz wzrok, ale też trudniej jest skontrolować wyniki pracy. Dlatego właśnie lepiej celować w nieco droższe, ale za to bezpieczniejsze i bardziej wydajne przyłbice automatyczne.