O służbie lutownicy w tworzeniu artystycznej biżuterii hand-made

Kobieta z lutownicąStereotypowe myślenie o lutownicy jako narzędziu ekskluzywnym, przeznaczonym wyłącznie dla płci ewolucyjnie uwarunkowanej do zadań technicznych, powinno już dawno zostać rozwiane. Skonfrontujmy się wreszcie z rzeczywistością: my, kobiety, jesteśmy także: dokładne, zaradne, skuteczne, a co za tym idzie, przy odrobinie motywacji i odpowiednim instruktażu, potrafimy obsługiwać lutownicę. Niech naszą motywacją będzie tworzenie biżuterii, a podstawy związane z procesem lutowania, znajdziecie Panie, w tym artykule.

Jak lutownica może pomóc w wykonaniu projektu biżuterii?

Fantazyjność kształtów metalowych ozdób i akcesoriów, zawdzięcza się m. in. lutowaniu. Zatem, technikę lutowania można wykorzystać przy wykonywaniu projektów biżuterii, a w szczególności do:

 • łączenia metali w ozdobach,
 • przygotowania prostej bransoletki czy pierścionka,
 • przymocowania sztyftów do klipsów i kolczyków,
 • montowania specjalnych listewek – tzw. kątowników do blaszek i blach,
 • wielu innych rzeczy, ograniczają nas tylko: wyobraźnia i rozsądek.

Łączenie określonych materiałów przy pomocy lutów, pomoże nam nie tylko zrealizować nowy projekt biżuterii, ale i naprawić konkretny element biżuteryjny, np. zerwane połączenie w naszyjniku.

Biżuteria metalowa typu wire wrapping"

Lutownica nie gryzie

Lutownica to urządzenie wykorzystywane do lutowania, czyli trwałego łączenia elementów metalowych. Można je użytkować także w warunkach domowych. Jednakże, jak każdy sprzęt, lutownica posiada instrukcję i zasady obsługi, które należy przestudiować. Bezwzględnie należy pamiętać, że ona emituje ciepło, sięgające nawet kilkuset stopni Celsjusza i jej uruchomienie wymaga zaangażowania źródła prądu. Niewłaściwe wykorzystanie grotu lutownicy może zagrażać bezpieczeństwu otoczenia miejsca roboczego. W procesie lutowania, mogą wytwarzać się drażniące pyły i opary. Wobec tego, zapewnieniu bezpieczeństwa służą: przestrzeganie warunków użytkowania, zgodnego z przeznaczeniem oraz wykorzystanie odpowiednich środków ochronnych.

O co chodzi z tym lutowaniem

Łączenie metalowych elementów z wykorzystaniem lutu odbywa się, najczęściej, w temperaturze wyższej niż temperatura topnienia tego lutu i jednocześnie niższej od temperatury topnienia łączonych metali. Dzięki takim właśnie warunkom cieplnym, lut staje się płynny, a pozostałe materiały zachowują stan stały. Należy wiedzieć o procesie lutowania, że stopniAkcesoria do lutowaniaałe spoiwo lutownicze wnika w porowatą strukturę elementów metalowych oraz wypełnia przestrzeń między nimi. Po zakrzepnięciu i ostygnięciu wszystkich materiałów w miejscu połączenia lutowanego, jest ono już gotowe. Warto pamiętać także, że czasami zachodzi potrzeba, aby przed lutowaniem, wyczyścić powierzchnie metalowe, przeznaczone do złączenia. W tym celu, można wykorzystać specjalistyczną pastę czyszczącą lub wygładzić struktury materiałów pilnikiem, a następnie usunąć metaliczne opiłki.

Must-have i must-do przy domowym lutowaniu

Kiedy już dokonałyśmy wyboru związanego z nabyciem lutownicy (określonego typu, marki, modelu) oraz zakupiłyśmy lut (np. srebrna pasta lutownicza do biżuterii), można pomyśleć o innych rzeczach, już może nie tak oczywistych, ale także bardzo istotnych.

Pomocne będą:

 • gaśnica (na wszelki wypadek),
 • ognioodporne osłonki lub inne powierzchnie, chroniące przestrzeń roboczą,
 • dedykowane okulary ochronne,
 • fartuch roboczy z naturalnego włókna,
 • duży kawałek bloku z ceramiki lub węgla drzewnego, może być także cegła z pieca,
 • latarka,
 • kubek, z wodą do chłodzenia,
 • pinceta,
 • pasta do czyszczenia odpowiedniego rodzaju metalu lub pilniczek,

Pamiętaj, aby tuż przed przystąpieniem do prac, sprawdzić wentylację pomieszczenia. I Koleżanko Kobieto: przy stanowisku roboczym, zwiąż włosy, pamiętaj koniecznie!

Realizuj swoje pomysły i ucz się

Jeśli będziesz poszerzać swoją wiedzę techniczną w jej aspektach teoretyczno-praktycznych, szybko zauważysz, że możliwości realizacji Twoich biżuteryjnych projektów, także będą szersze.

Nie obawiaj się czytać tekstów technicznych, w których autor posługuje się męską odmianą czasowników w zwrotach skierowanych bezpośrednio do odbiorcy. Jeśli mąż, syn czy brat naśmiewa się z Ciebie, skup się na swoim zadaniu i wykonuj je, krok po kroku. Gdyby jednak, ten prześmiewca, w chwili wspaniałomyślności, zdecydował podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem, przyjmij każdą sensowną i przydatną poradę. Kto wie, może kiedyś on spyta o coś także Ciebie?